Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.


2 Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Öğrenim Belgesi
4 Adet Biyometrik Fotoğraf
Sağlık Raporu
İkametgah Belgesi
Adli Sicil Kaydı
(Sınıf Farklı için Ehliyet Fotokopisi)

Kurs ücreti dışında teorik sınav harcı, direksiyon sınav harcı ve sürücü sertifikasını sürücü belgesine dönüştürmek için vergi masrafınız olacaktır.

Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için ofisimizle görüşebilirsiniz: 0 (232) 3880538 (PBX)

Fiyatlar her sene değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için ofisimizle görüşebilirsiniz: 0 (232) 3880538 (PBX)

         Ehliyet almaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey bir sürücü kursuna kayıt olmaktır. Bu yüzden öncelikle eğitim kalitesinden emin olduğunuz bir kurs bulmanızı öneririz.
         Bulduğunuz sürücü kurslarının ücretleri değişkenlik gösterebilir. Özellikle büyük şehirlerde sürücü kursu ücretleri, küçük illere göre daha fazla olacaktır. Ancak Türkiye genelinde haksız rekabetin önlenmesi amacı ile sürücü kurslarında taban fiyat uygulaması yapılmaktadır. Yani kurslar belli fiyatların altında olamaz. Ücretler aynı zamanda almak istediğiniz sürücü belgesine göre de farklılık gösterecektir. 

Teorik sınav harcınızı her hangi bir Halk Bankası, Vakıflar Bankası veya Ziraat Bankası şubelerine T.C. Kimlik numaranızı söyleyerek ya da Ziraat Bankası ATM'lerinden kartsız işlemler menüsünü kullanarak da yatırabilirsiniz. Kursa teslim etmeniz durumunda kurs tarafından da yatırılabilir.

Direksiyon sınav harcınız kurs tarafından tahsil edilmekte olup sınava giren tüm öğrencilerin direksiyon sınav harçları toplu olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hesabına yatırılmaktadır.

Devlet Hastaneleri , aile hekimlikleri veya "Sürücü Olur" raporu vermeye yetkili herhangi bir özel klinikten alabilirsiniz. Dilerseniz kurumumuzun anlaşmalı kliniğinden cüzi bir ücret karşılığında raporunuzu hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz.

 

E-Sınav, elektronik ortamda bilgisayarlar aracılığıyla yapılan bir sınavdır. Belirlenen  e-sınav merkezlerinde, belirlenen tarih ve saatlerde yapılmaktadır. Sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-sınav başvurusu yapabilir. Harcın zamanında yatırılması takdirinde kursumuz tarafından MTSK müdürlüğüne sizin adınıza otomatik olarak kayıt yaptırılır.

MTSK sınavı MEB tarafından bağlı olduğunuz ilçe sınırlarında belirlenen okullarda yapılır.

Elektronik sınav 23 Trafik, 12 İlkyardım, 9 Motor ve 6 Trafik Adabı sorusu olmak üzere toplam 50 sorudan oluşur.

Sınav 45 dakika sürmektedir. 

Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz.

     Sınava girerken yanınızda kurstan alacağınız sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı, kurşun kalem ve silgi bulundurmalısınız.
     Sınav kuralları gereği teorik sınavda üstünüzde metal bir eşya (toka, küpe, vs.) ve yanınızda cep telefonu bulundurmanız kesinlikle yasaktır.

Adaylar en fazla 4 (dört) yazılı ve 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Herhangi bir sınavdan başarısız olmanız durumunda gerekli ödemeler yapıldığı takdirde 3 kez daha giriş hakkınız bulunmaktadır.

Trafik ve Çevre Bilgisi dersi 16, Trafik Adabı dersi 4, Araç Tekniği (motor) dersi 8 ve İlkyardım dersi 8 olmak üzere toplam 36 saat ders verilir. Bu da toplam 8 iş günü demektir.

Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar devamsızlık hakkınız bulunmaktadır.

Teorik dersleriniz bittikten sonra kursun belirleyeceği program dahilinde direksiyon dersleriniz başlayacaktır.

Mevcut ehliyet belgesi olanlar yazılı sınavdan muaf tutulurlar. Yeni almak istediğiniz ehliyet belgesinin sadece uygulama sınavlarına girersiniz.

E sınıfı ehliyeti yeni aldıysanız veya 27 nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız E sınıfı ehliyetle tır çekici kullanamazsınız.Tır (Çekici) kullanmak için D sınıfı ehliyetini almak zorundasınız... 27 nisan 1997 tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir...

Ehliyeti var olup yaşadığı bir hastalık veya kaza sonucu engel durumu görülen sürücüler için hastaneden H (Engelli) Grubu Sürücü Olur Sağlık Raporunu almaları gerekmektedir. Ehliyet yazılı sınavından muaf olup özel donanımlı engelli araçlar ile tekrar direksiyon sınavına tabi tutulurlar.

Adayların sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilerek (yanlış cevaplar dikkate alınmadan yani 3 yanlış 1 doğruyu götürmeden) 100 puan üzerinden hesaplama yapılacaktır. Her sorunun puan olarak eşit ağırlığa sahip olduğu bu sınavda 100 üzerinden 70 ve üzeri alan adaylar başarılı sayılacaktır. Bu durumda en az 35 soruyu doğru cevaplamalısınız.

B sınıfı alırken hazırladığınız evrakları tekrardan hazırlayıp teorik sınavdan muaf olduğunuzdan sadece otobüs ile direksiyon sınavına giriyorsunuz.

A: Yamaha MT-07
A: Benelli Tnt 600
A1: Honda Ace 125cc
A2: Arrora 170

Araçlarımızın bakımı son derece titizlikle yapılmaktadır. Her 15 günde bir zincirleri düzenli olarak yağlanır ve periyodik bakımları asla atlanmaz. Her sınav sonrası motorlarımızda bir sıkıntı olmasa bile mutlaka kontrol ettirilir. 

Bu tarihler değişiklik gösterebilir. Kursumuz ile iletişim halinde olmanız takdirde sınav tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sınav giriş belgeniz hazır olduğunda kursa kayıt edilen telefon numarasına gönderilen bilgilendirme mesajı sonrası ofisimizden alabilirsiniz.

Sınava geç kalmamak için en az yarım saat öncesinden sınav yerinde olmanızı önemle rica ediyoruz. Aksi takdirde sınav zamanında sınav yerinde değilseniz sınava giremezsiniz.

Eğer sınavdan kalırsanız mecburi 2 ders saati direksiyon telafi eğitimi almanız gerekiyor. Ders saatlik ücretlerini ofisimizden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz: 0 (232) 3880538 (PBX)

Puanlama belgesinde renkli puanlama dönemi başlamıştır. Mavi, kırmızı ve sarı renkler kullanılmaktadır. Mavi renkli hatalarda 5. seferde, sarı renkli hatalarda 2. seferde, Kırmızı renkli hatalarda tek seferde hata yapılırsa adayın direksiyon sınav sonucuna BAŞARISIZ yazılır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.

Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra bağlı bulunduğunuz yada herhangi  Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat edip sertifikayı 2 yıl içinde ehliyete çevirmeniz gerekiyor.

Sertifika 2 yıl geçerlidir ve bu süre içerisinde ehliyete çevrilmeyen sertifikalar iptal olur. Sertifika üzerindeki alındığı tarihten itibaren 2 yıl süre içinde Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat etmek zorunludur.

Maalesef, sürücü sertifikanızı sürücü belgesine dönüştürmeden araç kullanmanız yasa gereği mümkün değildir.

Daha bilinçli sürücüler yetişmesini amaçlayan 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlğe girmiş yasa gereği ilk defa sürücü belgesi çıkartacak kişiler 2 yıl stajyer sürücü kabul edilmektedir. Bu kişiler, iki yıllık stajyerlikleri boyunca yanlarında her hangi bir kişinin bulunmasına gerek olmadan şehir içi veya şehir dışında her sürücü gibi sahibi oldukları sürücü belgesinin kullanmaya yetki verdiği araçları kullanabileceklerdir. Ancak bu iki yıllık süre içerisinde bu kişilerin; 0,20 promil alkollü olarak araç kullanırken yakalanması, kırmızı ışık, yaya üstünlüğü ve hız sınırı limitlerinin aşılması gibi hususlarda üç defa cezai işleme maruz kalması veya toplam 75 ceza puanını doldurması gibi durumlarda stajyer sürücü belgeleri iptal edilerek, yeniden her hangi bir sürücü kursuna kayıt olmaları ve sınavlara girmeleri gerekecektir. 2 yıl süre boyunca bu tür suçları işlemeyen kişilere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecektir.

Stajyer ehliyeti olan sürücü normal bir sürücü gibi şehir dışına çıkabilir.

İlkokul mezunu olanlar sürücü belgesi için müracaat edebilirler.

SRC belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler arası yolcu ya da yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki Yeterlilik Belgesi'dir. SRC belgesi, bu belgeyi vermek için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.

Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye edilir ancak karakol tutanağı da olabilir. Daha sonra Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü'ne 2 fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat edebilirsiniz...